Hakkımızda


1972 yılında Diliskelesi-Gebze' de kurulan Sedef Tersanesi, 1990 yılında Tuzla Tersaneler Bölgesi’ ndeki yerine taşınmıştır. Kurulduğu tarihten bu yana 200’ ün üzerinde başarılı projeye imza atmış olan Sedef, 2000 yılından itibaren Turkon Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye’ nin alan ve kapasite bakımından en büyük özel tersanesi olan Sedef, 194.000 m² Tuzla yerleşkesi ve 76.000 m² Orhanlı destek alanı olmak üzere toplam 270.000 m² alanda imalat yapmaktadır. Tuzla yerleşkesinde 51.000 m², Orhanlı destek sahasında ise 12.000 m² kapalı alanı mevcuttur.

Sedef, Turkon Holding bünyesine katıldıktan sonra yapılan bilgi transferi (know-how) anlaşmaları ve 250M USD’ yi bulan yatırımlar sayesinde Avrupa’ daki en modern tersane işletmelerinden biri haline gelmiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük hacimli kuru havuzuna sahip olan Sedef, 180.000 DWT (Capesize) boyutlarında yeni gemi inşasına, bakımına ve onarımına elverişli olmakla birlikte kuru havuz üzerinde 1.050 ton ağırlığında, rıhtım üzerinde ise 500 ton ağırlığında yük kaldırabilme kapasitesine sahiptir.

Sedef sahip olduğu tesis kabiliyetleri sayesinde;

  • Askeri ve ticari yeni gemi inşası
  • Gemi dönüşüm projeleri
  • Özel çelik konstrüksiyonlar ve endüstriyel projeler

alanlarında hizmet vermektedir.

Bu imkanlar doğrultusunda, geçmişten gelen birikimlerimiz ve daima geleceğe yatırım yapma arzumuz ile, Türkiye’ de pek çok ilklere imza atmış öncü bir kuruluş olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu anlayış ile, çevreye ve kaliteye verdiğimiz önem doğrultusunda Türkiye’ nin en büyük, çevre dostu kapalı boya hollerini bünyemizde bulundurmaktayız. Ayrıca Türkiye’ de inşa edilen ilk “Duel Fuel-Hybrid” feribot projesi de tersanemiz tarafından hayata geçirilmiştir.

Son dönemde değişen ekonomik ve jeopolitik dengeler doğrultusunda ve daima büyük hedeflere koşma arzusu ile tersanemiz, Savunma Sanayi projelerine ağırlık vermiş ve bu kapsamda Türk Donanma gücünü dünya denizlerinde temsiline büyük katkı sağlayacak olan Havuzlu Çıkarma Gemisi (LHD) projesinin ihalesini kazanarak inşaatına başlamıştır. LHD, Türk Donanması’ ndaki en kapsamlı ve en büyük gemi olmasının yanında Türk Tersaneleri’ nde inşa edilen en büyük yüzer platform olma ünvanına da sahiptir.

Sedef, toplam 2.000’den fazla dev bir kadro ile faaliyetlerine devam etmektedir. Teknolojinin yanında insana yapılan yatırımlar ve iş güvenliği konusunda da sektöründe öncü olma hedefinden vaz geçemeyen Sedef, bu alanda pek çok sertifika programları ve iç denetimleri gerçekleştirmektedir. ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ve OHSAS 18001:2007 sertifikalarına sahip olan Sedef, EN1090-2 EXC4 özel çelik imalatlarında öncü ve sertifiyedir.

Sedef olarak amacımız; daima daha iyisini yapmak ve bunu yaparken kaliteden ödün vermemektir.

Misyonumuz

"Ticari ve savunma projelerinde, İleri teknolojiye sahip yüksek kaliteli ürün ve hizmetleri, üretken, verimli ve esnek bir yapı İle başta kendi coğrafyamız olmak üzere dünyaya kazandırmak"

Vizyonumuz

"Savunma sanayi deniz platformları i̇le ticari alanda yüksek teknelojili projeler başta olmak üzere faaliyet alanımızda tasarım ve üretim kabiliyetlerimizi kullanarak bölgemizde öncü ve lider, dünyada ise rekebatçi olma"

Değerlerimiz

İnsana Değer

Şirket, başta çalışanları olmak üzere tüm insanlara saygı ile yaklaşır; cinsiyet, din, dil, etnik kimlik ya da kimliğe dair herhangi başka bir farklılığa dayalı ayırım yapmaz. Çalışanlarının iş ortamındaki mutluluğunu ve motivasyonunu geliştirmeye yönelik iş uygulamalarını ilke edinir; çalışanları için profesyonel, güçlü ekip çalışmaları ve pozitif ilişkilere dayalı güvenli bir iş ortamı oluşturmayı önemser.

Birlik ve Beraberlik

Şirket, birlik ve beraberliğin yarattığı "takım ruhu' nu topluma karşı sorumlu ve sürdürülebilir bir başarının temeli olarak görmektedir. Bu nedenle çalışanlar işbirliği zeminini oluşturacak ve geliştirecek fırsatları öngörerek "takım ruhu" yaratma noktasında cesaretlendirilirler.

Sağlık, İş Güvenliği ve Çevreye Duyulan Hassasiyet

Şirket çevreye, insan sağlığına ve güvenliğine yönelik kurumsal sorumluluğunun bilincinde olarak sağlık ve güvenlik ile ilgili yasalara, standartlara ve uygulamalara en üst düzeyde uymayı taahhüt eder. Bu amaçla çalışanlarının her seviyede "güvenli davranma"yı esas almasını bekler.

Sürekli Gelişim

Şirket kurumun gelişimi ile bireyin gelişiminin eşgüdümlü ilerlemesini toplam başarı için önemli bir unsur olarak kabul eder. Yüksek seviyede operasyonel mükemmellik ile verimlilik arayışının yanısıra bireyin kendini mesleki ve kişisel olarak sürekli geliştirmesini garanti ederek kurumun sürdürülebilir gelişimine ve artan kıymetine önemli katkı sağlar.

Üretim

Şirket, üretimde sürdürülebilir yüksek kaliteyi esas alır. Salt ürettiği ürünler bazında değil çevre, bölge, müşteriler ve çalışanları bazında da "sorumlu üretim" temel kurumsal prensipler arasında yer alır.

Sürdürülebilir Toplumsal Değer

Şirket, varlık amacının başta ülkemize önemli bir değer yarattığının sorumluluğu ile hareket eder. Kurumsal bir vatandaş olmanın bilinciyle toplumsal konularda ve kamu yararına olan hizmetlerde rol almaya önem verir. Bu konuda gerek kurumsal gerekse çalışanları bazında bireysel seviyede sorumlu davranmayı teşvik eder.